K Kahve Tarifleri

Macchiato Nasıl Yapılır?

Macchiato Nasıl Yapılır?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Macchiato yapmak için pitcher adı verilen süt köpürtme aparatına soğuk süt konur, buharda krema haline getirilir ve bu şekilde yapılır.

Hazırlanan süt kreması, tepeleme şeklinde 330 ml. ölçeğinde ince uzun cam bardağa doldurulur. Bunun üstüne bir doz espresso konulur. Macchiato, İtalyanca "benek" anlamına gelmektedir.

Latte Macchiato
Latte macchiato yapmak için 30 ml. espresso hazırlanır. Macchiato'daki benekleri oluşturabilmek için, espressoyu karton bardağa alıp öyle dökmek gereklidir. Espresso bardağının ucu iyice kıvrılır, tam ortasından yavaşça boşaltılır. Bu çekilde hazırlanan kahve latte macchiatodur.

Espresso Macchiato
Espresso macchiato yapmak için, espressonun üzerine 10 ml. kadar kremalandırılan sıcak süt konulur. Daha sonra kaşıkla krema ilave edilir. Burada da sütten bir benek oluşturulur. Böylece espresso macchiato hazırlanır.

Her zaman belirttiğimiz gibi mükemmel kahve yapmak ilk başlarda mümkün olmayacaktır. Mükemmel kahve için suyun sıcaklığı, kahvenin öğütülme şekli hatta günümüzde kullandığımız suyun kalitesi dahi etkilemektedir. Bu sebepten ilk birkaç kez yapamadığınızda üzülmeyin. Mükemmel kahve için çok fazla tecrübe gereklidir.

En Çok Okunan Yazılar

Bülten

Bültenimize üye olmak için lütfen e-posta adresinizi yazınız