K Kahve Tarifleri

Nel Drip Yöntemi ile Kahve Yapmak

Nel Drip Yöntemi ile Kahve Yapmak

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Lazım olan malzemeler ise; Kahve, Öğütücü, Tartı, Nel Drip Set, Kettle, Termometre, Sayaç

Eğer ekipmanınız yeni ise, kumaş filtreyi halkasından çıkartarak kaynar su içerisinde 5 dakika kadar bekletiniz. Böylelikle hijyen sağlayarak, istenmeyen koruyucu kimyasalların kahvenizin lezzetini etkilememesini sağlamış olacaksınız.

Filtrenizi su içerisinde bekletirken, kahvenizi öğütebilirsiniz. Nel Drip ekipmanı ile diğer pourover yöntemlerine göre (Hario v60) daha fazla kahve kullanmanız gerekecek. Miktar olarak 45-50 gr kahve yeterli olacaktır. Kahveniz fotoğrafta görüldüğü gibi çok kalın olarak çekilmelidir (French Press ile aynı ayarda).

Filtrenizi sudan çıkardıktan sonra temiz bir kağıt havlu ile kurulayıp, halkasına yeniden geçirin.

Nel Drip setinizi filtresiyle beraber sıcak su dökerek bir süre ısıtın ve daha sonra suyu boşaltın.

Kahvenizi filtre üzerine ilave edin ve sıkıştırmadan gevşek olarak bırakın.

İnce bir ahşap spatula veya benzeri bir çubuk ile kahvenizi filtre içerisinde dağıtın ve en son ortasına fotoğrafta görülen şekilde bir çukur açın.

Kahve üzerinde bir düğme büyüklüğünde çukur oluşturuyoruz.

Suyunuzu 80 C (Celcius) dereceye düşene kadar dinlendirin. Daha sonra 45 gr suyu 45 sn’de dökecek şekilde nazikçe kahvenin üzerine uygulayın. Suyu kahvenin her noktasına uygulayacak şekilde dairesel hareketler ile döküyoruz. Bu işlemden sonra 45 sn kadar bekleyin ve kahvenin ön demlenme sürecine müsaade edin.

İkinci su uygulaması daha hızlı gerçekleştiriliyor. 80 gr suyu 60 sn’de uyguluyorsunuz. Bu sefer suyu sadece kahvenin ortasına gelecek şekilde uyguluyorsunuz. Bu işlem bittikten sonra 20 sn kadar daha bekleyin.

Son işlem! 60 gr suyu 30 sn'de döküyoruz. Böylece toplamda 3 dakika ve 20 sn içerisinde kahvemize 185 gr su dökmüş olacağız.

En Çok Okunan Yazılar

Bülten

Bültenimize üye olmak için lütfen e-posta adresinizi yazınız