K Kahve Tarifleri

Siz de Evde Filtre Kahve Yapabilirsiniz

Siz de Evde Filtre Kahve Yapabilirsiniz

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Makinesiz filtre kahve yapımı düşünüldüğü kadar zor değildir. Ülkemizde filtre kahveler uzun bir süre zaten makinesiz olarak hazırlanmıştır. Kahve makineleri hayatımıza girdikten sonra kısmen unutulmuştur. Makinesiz hazırlanan filtre kahveler ilk denemelerde istediğiniz tadı alamayabilirsiniz. Makinesiz iyi bir filtre kahve yapabilmek için iki şey gereklidir.

  1. Pratik yapmak
  2. Doğru malzemeler

Evlerde makinesiz filtre yapımı sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Yapacağınız filtre kahvenin iyi olup olmamasını etkileyen unsurların başında almış olduğunuz filtre kahvenin kalitesi gelmektedir. Filtre kahve eğer satın aldığınız yerde ya da evinizde çok beklemiş ise artık bayatlamış olmaktadır. Tadı, lezzeti beklediğiniz kalitede olmayacaktır. Bunun haricinde makinesiz filtre kahve yapmanın iki yolu vardır. Birinci yol, pour over dediğimiz yöntemdir. Eğer tek kişilik bir kahve yapacaksanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. İkinci yöntem ise, chemex yöntemi dediğimiz iki - üç kişilik hazırlayabileceğiniz filtre kahvelerdir.

Pour Over Yöntemi:

Pour over yöntemini kullananlar genelde sabahları işe giderken yada yeni işe gitmişken kendisine kahve yapıp güne öyle başlamak isteyenlerin kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanmak için ihtiyacınız olan malzemeler; kahve filtresi, filtre tutucu ve uygun bir kahve demliğinizin olmasıdır. Eğer elinizde bu üç malzeme varsa çok basit bir şekilde kahvenizi hazır edebilirsiniz. Öncelikle elinizdeki kahve filtresini tutucuya yerleştirin. Daha sonra filtre tutucunuzu demliğe yerleştirin. Satın almış olduğunuz öğütülmüş kahvenizi filtrenin içine koyun. Eğer isterseniz kahvenizi çekirdek olarak alıp kendinizde öğütebilirsiniz. Öğütülmüş kahvenin daha çabuk tüketilmesi gerekir, eğer çok fazla alıyorsanız tazeliği korumak için kendiniz öğütmeniz daha iyi olur. Kaynatmış olduğunuz suyu filtredeki kahveni üstüne yavaş yavaş dökün. Suyunuzu da koyduktan sonra yaklaşık 5 dakika kadar demleme için beklemek yeterli olacaktır. Zaman içinde kahve miktarı ve bekleme süresi gibi konuları kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Chemex Yöntemi:

Chemex yöntemi yapılış olarak pour over yönteminden farklı değildir. Aradaki en büyük fark chemex adı verilen özel bir düzenek ile pour over yöntemindeki adımları uygulayarak 2 - 3 kişilik filtre kahve hazırlanmasıdır.

En Çok Okunan Yazılar

Bülten

Bültenimize üye olmak için lütfen e-posta adresinizi yazınız